Świetliki -  co to takiego?             

Jest to plastikowa rurka wypełniona płynem, która po zgięciu zaczyna świecić. Występują w bardzo różnych rozmiarach i kolorach.

Z całą pewnością Ci którzy wędkują będą wiedzieli co to jest. Jednak do wędkowania, głównie nocnego stosuje się mniejsze.

Zakłada się takiego małego świetlika na spławik – i w nocy, widać czy ryba bierze, czy nie.

Generalnie świetliki służą głównie do zabawy  , ale nie tylko. Ten kto już się do nich przekona wynajduje przeróżne zastosowania dla nich.

Jak to działa i dlaczego?

Wystarczy zgiąć rurkę – i zaczyna ona świecić!!! (widać to gdy jest ciemno!!!!!!) Niestety nie świeci cały czas, lecz około 12- 24 h (potem żarzy się jeszcze dwie – trzy doby).  Rurkę można dowolnie wyginać – lub dzięki dołączonym łącznikom – stworzyć długiego wielokolorowego węża. Rurka jest wodoodporna, niepalna i nietoksyczna – można ją zanurzać w wodzie!!! Świecenie jest procesem wywołanym chemicznie – wewnątrz plastikowej rurki jest druga – szklana. Obie są wypełnione różnymi płynami. Zgięcie świetlika – powoduje pęknięcie wewnętrznej rurki – zmieszanie dwóch składników – i w efekcie świecenie. Długość świecenia zależy od kilku czynników (koloru też), ale głównie od temperatury. Im chłodniej – tym dłużej świecą, ale mniej intensywnie.

 

Świetliki o grubości 5mm są dość delikatne – dlatego muszą być przechowywane i transportowane w specjalnych ochronnych tubach. Natomiast grubsze, o średnicy 10mm z powodzeniem można trzymać w kieszeni – żeby je „odpalić” trzeba trochę siły. Ale – wsadzanie  sobie do tylnej kieszeni spodni spowoduje odpalenie podczas siadania.

Zdjęcia może dużo nie przedstawiają ale jak ktoś ma poczucie humoru to na pewno się zachęci do sprawdzenia na sobie. Naprawdę możliwości jest moc a zwłaszcza, że nadchodzą andrzejki i sylwester potem studniówki, metki ,bale karnawałowe.......